Історія виникнення жалюзі

Сьогодні все частіше інтер’єри доповнює сучасний віконний декор – жалюзі. Але чи такий він сучасний? Історики запевняють: прототип жалюзі зустрічався на вікнах ще в глибоку давнину, причому відразу в декількох країнах. Найчастіше в палацах знаті, але був і в скромних оселях бідняків. Так де ж саме і коли з’явилися жалюзі, і що позначає таку назву?

Горізонтальние_жалюзі Горізонтальние_жалюзі

Чому жалюзі так назвали

Jalousie. Як і всі французькі слова, і це радує слух, і як у більшості французьких слів, наголос падає на останній склад, а тому звучить як «Жалюзі». Однак сенс не настільки радісний, оскільки за цим словом ховається … ревнощі. Яка ж зв’язок між жалюзі-предметом і жалюзі-почуттям? Все дуже просто. Чоловіки-ревнивці ховали красунь-дружин за віконницями, що складаються з горизонтальних планок. А оскільки є версія, що за часів Людовика XIV палаци запозичили ці прикраси у Сходу, закріпилося саме французька назва.

виникнення

Згадки про жалюзі зустрічається відразу в декількох країнах:

– країни Сходу. Китай і Японія – мабуть, одні з перших країн, де на вікнах зустрічалися жалюзі. Японські інтер’єри з властивим їм мінімалізмом прикрашали рулонні бамбукові конструкції, а ось пишні палаци китайських імператорів – системи з дерев’яними планками. Зустрічалися прототипи жалюзі навіть в Єгипті, і скоріше нагадували роллштору;

– Європа. Ще одна версія переконує: жалюзі з’явилися саме тут, в середньовічних замках, і прообразом був полог на дверних отворах. Вже за часів Людовика XIV пишні палацові інтер’єри якраз-таки прикрашали системи, дуже нагадують сучасні жалюзі. Планки були з дорогого дерева, іноді без всякого декору, іноді обтягнуті тканиною;

– США. І все ж та конструкція жалюзі, яка нам знайома, з’явилася в середині XVIII століття в Філадельфії. Новинка отримала навіть газетну площу з рекламою, а в середині ХІХ століття – патент і поширення. Особливої дизайнерського шику в таких жалюзі не було, адже який шик може бути в простих горизонтальних металевих ламелях? Однак від сонця вони добре закривали, при тому розсіювали світло.

поширення

В Європі жалюзі влаштувалися в ХХ столітті, і не тільки як захист від сонця, але і як віконний декор. А за часів Другої світової війни різновид жалюзі – рафштори – ставили на вікна, щоб захиститися від бомбардувань.

До країн пострадянського простору повальна мода на жалюзі дійшла пізніше, в 90-і роки. І хоч на вікнах красувалися горизонтальні жалюзі, цей віконний декор примудрився стати елітним. Уже пізніше жалюзі стали виробляти різних видів і з різних матеріалів, як дорогі, так і бюджетні. Сьогодні ці системи дозволити собі можуть практично всі.